Logo: NFZ Zielona Góra

Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

LOW NFZ przypomina o profilaktyce raka piersi

  • 06-10-2017
  • Zmodyfikowano: 17-10-2017
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego szczególnie w tym miesiącu LOW NFZ  chce zwrócić uwagę dorosłych kobiet na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.
 
Zapraszamy na mammografię Panie w wieku 50-69, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety,
u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.
Wskazane jest, aby uczestniczka programu przyniosła zdjęcia mammograficzne z poprzednich rund screaningu w celu ich porównania z aktualnym wynikiem badania. W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie mammograficzne – w przypadku prawidłowego wyniku kobieta otrzymuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata. Jeśli wynik badania jest prawidłowy,
a współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleca ponowne badanie za 12 miesięcy.
W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu pogłębionej diagnostyki, celem dalszej diagnostyki. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem)
do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ.
Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko, bezboleśnie i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.
Badania można wykonać stacjonarnie w podmiotach:
 
1. NZOZ Panoramix, Gorzow Wlkp. ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80
2. New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp. ul. Walczaka 25, tel. 95 735 74 00, 531 357 400
3. NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień , Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94 oraz ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07
4. Aldemed Centrum Medyczne, Zielona Góra, ul. Towarowa 20, tel. 68 353 06 00
5. 105 Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01
 
Jeżeli w miejscu zamieszkania nie ma placówki, gdzie możesz wykonać mammografię w ramach programu, sprawdź na stronie Funduszu trasę mammobusów.
 
Na czym polega mammografia?
Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.ródło: Polska Unia Onkologii).
 
Komu przysługuje bezpłatna mammografia?
NFZ finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. W wielu poradniach ginekologicznych jest aparat do badań USG, a każda poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, jeżeli wymaga tego jej stan zdrowia.
 
 
Jak samodzielnie badać piersi?
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, najlepiej tego samego dnia tygodnia, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.
 
Ważne:
Regularnie wykonuj badania profilaktyczne;
Bądź aktywna fizycznie;
Utrzymuj prawidłową wagę;
Jedz więcej warzyw i owoców;
Ogranicz spożycie alkoholu;
Nie pal;
Jedz mniej produktów zawierających tłuszcze zwierzęce;
Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.