Logo: NFZ Zielona Góra

Co nowego - aktualności

Co nowego - aktualności

Mija rok realizacji Programu Bezpłatne Leki 75+

  • 05-09-2017
  • Zmodyfikowano: 08-09-2017
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Blisko 40 milionów opakowań bezpłatnych leków otrzymali polscy seniorzy w ciągu pierwszego roku działania rządowego programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia ( w województwie lubuskim około 890 tysięcy). W tym czasie z programu skorzystało 2 mln 200 tysięcy pacjentów ( w województwie lubuskim ponad 52 tysiące pacjentów), którym lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej wystawili 15 milionów recept ( w województwie lubuskim ok.380 tysięcy).
Łącznie w ciągu roku Lubuszanie uprawnieni do refundacji leków w ramach programu 75Plus  zaoszczędzili ponad 9 milionów złotych.
Na liście znalazły się leki stosowane w leczeniu chorób typowych dla pacjentów w podeszłym wieku, które mają znaczący wpływ na jakość ich życia. Są to m.in. leki na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, chorobę zakrzepowo-zatorową, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cukrzycę, depresję, otępienie: zmiany zwyrodnieniowe typu alzheimerowskiego, chorobę Parkinsona.
Lista leków znajdujących się na wykazie bezpłatnych leków w ramach programu 75+ jest rozszerzana. Pierwsza lista liczyła około 68 substancji czynnych i 1129 leków a obecnie liczy 114 substancji czynnych i 1530 leków. Lista ta jest modyfikowana, co dwa miesiące, pod kątem schorzeń najczęściej występujących u osób 75+, właśnie po to aby optymalnie odpowiadała ich potrzebom. Cyklicznie przesyłane do NFZ sprawozdania przez apteki, zawierają dane o zrealizowanych receptach przez pacjentów. Dane te pozwalają ocenić jakie najczęściej są stosowane leki przez seniorów.
 
Media o realizacji programu w województwie lubuskim:
Więcej o programie Leki 75 + na stronie MZ: http://75plus.mz.gov.pl/