Co nowego?

Co nowego?

Zgłaszamy dzieci do ubezpieczenia

  • 01-06-2015
  • Zmodyfikowano: 05-02-2016
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Z okazji Dnia Dziecka wszystkim małym i tym większym Lubuszanom składamy serdeczne życzenia beztroski, radości, szczęścia na co dzień, a przede wszystkim zdrowia! Natomiast rodzicom przy tej okazji przypominamy o konieczności zgłoszenia swoich pociech do ubezpieczenia zdrowotnego.
 
 
 
 
 
 
Przepisy mówią jasno: rodzice mają obowiązek zgłosić swoje dziecko, jako członka rodziny do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni. Gdzie dokonać tego zgłoszenia? U swojego płatnika składek czyli w instytucji, która odprowadza za nas składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może to być np. pracodawca, Powiatowy Urząd Pracy jeśli jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni, KRUS w przypadku rolników, a ZUS w przypadku emerytów i rencistów. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, takiego zgłoszenia dokonujemy sami w ZUS. 
 
Zgłasza mama i tata 
 
Co ważne, od niedawna dziecko może zostać zgłoszone jednocześnie zarówno przez mamę, jak i tatę. Dzięki temu, w przypadku utraty ubezpieczenia przez jednego z nich,  dziecko nadal będzie miało ubezpieczenie.Warto także wiedzieć, że w sytuacji, gdy żaden z rodziców nie jest ubezpieczony w Polsce lub jednym z krajów UE oraz EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), dziecko mogą zgłosić do ubezpieczenia jako członka rodziny dziadkowie.Jeśli zgłoszenia nie mogą dokonać ani rodzice ani dziadkowie, przepisy dają taka możliwość np. szkole, uczelni wyższej, placówkom resocjalizacyjnym, wychowawczym lub opiekuńczym. 
 
Kim jest członek rodziny
 
Członek rodziny, podlegający obowiązkowemu zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, to m.in.:
* dziecko własne,
* dziecko małżonka
* dziecko przysposobione,
* wnuk
* dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę,
* dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, 
... do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat. Jeśli natomiast posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku. 
 
Pamiętajmy, że ubezpieczenie dziecka jest ważne tak długo, jak ważne jest ubezpieczenie rodzica. Jeśli więc rodzic np. zmienia pracę, to zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego w swoim dotychczasowym zakładzie pracy wraz ze wszystkimi zgłoszonymi członkami rodziny.  Dlatego, gdy tylko rozpocznie nową pracę, musi ponownie zgłosić dziecko do ubezpieczenia, informując o takiej konieczności swojego nowego szefa.   
 
Gdy dziecko staje się dorosłe 
 
Wśród uczniów, którzy ukończyli 18 lat oraz studentów pokutuje przekonanie, że dopóki się uczą, mogą się bezpłatnie leczyć. Nic bardziej błędnego! Aby mieć prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ, muszą mieć własne ubezpieczenie lub być do niego zgłoszonym. Np. przez rodzica lub uczelnię. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ  
 
WAŻNE 
W sytuacji, gdy dziecka nie może zgłosić do ubezpieczenia najbliższa rodzina oraz inne uprawnione do tego instytucje, dziecko nie zostanie pozbawione opieki zdrowotnej. Dzieci posiadające obywatelstwo polskie, które nie ukończyły 18 roku życia a nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego zgodnie z przepisami mają zapewnione prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Za świadczenia udzielone takim dzieciom zapłaci nie NFZ, a budżet państwa.