Co nowego?

Co nowego?

Komunikat z 20 stycznia 2015

  • 20-01-2015
  • Zmodyfikowano: 20-01-2015
Przypominamy, jakie istotne dla pacjenta zmiany pojawiły się w powszechnym systemie opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2015 roku.
 

 

SKIEROWANIA DO OKULISTY I DERMATOLOGA

Od 1 stycznia 2015 roku wymagane jest skierowanie do okulisty i dermatologa, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (przyjmującego w ramach NFZ) . Ale uwaga! Zasada ta dotyczy osób, które rejestrują się w tym roku.  Nie dotyczy to natomiast osób, które:

* wpisały się na listę oczekujących w ubiegłym roku, a którym termin wizyty wyznaczono na rok 2015

* są już objęte leczeniem przez lekarza specjalistę i oczekują na kolejną wyznaczoną wizytę

 

DOSTARCZAMY ORYGINAŁ SKIEROWANIA

Inna ważna zmiana od 1 stycznia 2015 r. nakłada na pacjentów obowiązek dostarczenia świadczeniodawcy (poradni, szpitalowi, lekarzowi itd.) oryginału skierowania i to nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania się na listę oczekujących. W przypadku przesyłania skierowania pocztą - liczy się data nadania listu. Jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy skreśleni z listy oczekujących.  Przepis ten ma w praktyce skrócić czas oczekiwania na przyjęcie, ponieważ ma wyeliminować sytuację, gdy na jedno skierowanie pacjenci zapisywali się w kilku kolejkach.

Jeśli zrezygnujemy z wizyty lub będziemy chcieli zapisać się gdzie indziej, placówka (lekarz itd.) ma obowiązek zwrócić nam oryginał skierowania.

 

RECEPTA BEZ BADANIA

Od tego roku również  lekarz może, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta,  bez dokonania badania  wystawić mu receptę niezbędną do kontynuacji leczenia  oraz zlecenie na kontynuację zaopatrzenie w wyroby medyczne.

W takiej sytuacji recepty lub zlecenia mogą być przekazane:

osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia

* przedstawicielowi ustawowemu pacjenta;

* osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty lub zlecenia mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób.

Upoważnienie lub oświadczenie musi być odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta albo do niej dołączone. W dokumentacji pacjenta umieszcza się również informacje o wystawieniu recepty lub zlecenia oraz o osobie, której je przekazano.