Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Profilaktyka chorób serca - Środa z Profilaktyką

 • 10-04-2024
 • Zmodyfikowano: 10-04-2024

Profilaktyka chorób serca to temat dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

 

„Są tysiące chorób, ale tylko jedno zdrowie”

Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Wpływa na to wiele czynników, również tych, które są następstwem niedostatecznej dbałości o prozdrowotne zachowania. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, tak ważne jest wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz regularne badania profilaktyczne.

Profilaktyka chorób serca  - Środa z Profilaktyką - MATERIAŁY EDUKACYJNEotwiera się w nowej karcie

 

Nasze drogie serce. Ile kosztuje leczenie chorób układu krążenia?

Według danych NFZotwiera się w nowej karcie wartość refundacji świadczeń w 2022 roku z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł.

 

Postaw na profilaktykę

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), którego jednym z istotnych elementów jest podnoszenie świadomości pacjentów poprzez edukację i aktywną profilaktykę. W 2023 roku z programu ChUK skorzystało ponad 570 tys. pacjentów.

Ten program jest również dla Ciebie, jeśli:

 • masz od 35 do 65 lat
 • nie masz rozpoznanej:
  • cukrzycy,
  • przewlekłej choroby nerek,
  • rodzinnej hipercholesterolemii,
  • choroby układu krążenia (nie wszystkie choroby układu choroby krążenia wykluczają z udziału w programie – zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę POZ),
 • nie korzystałeś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

PRZECZYTAJ: Poradnik Pacjenta: Poznaj ChUK – program NFZ, w którym zakocha się Twoje serce

W poradniku  Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina m.in. jak dbać o zdrowe serce oraz jaki pakiet badań przysługuje w programie ChUK.
 

Czy wiesz, że…?

Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki są dostępne są na stronie

NFZ.GOV.PL/PoradnikPacjentaNFZ

 

Dieta dla serca

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są na portalu www.diety.nfz.gov.pl.

Dieta DASH na portalu Diety NFZotwiera się w nowej karcie

Zobacz film i dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka oraz jak zapobiegać chorobom układu krążenia.