Media

Media

Oświadczenie LOW NFZ dotyczące stanowiska Zarządu Powiatu Krośnieńskiego w sprawie kontraktu dla Zachodniego Centrum Medycznego

  • 20-09-2017
  • Zmodyfikowano: 13-05-2020
LOW NFZ nie zgadza się ze stanowiskiem Zarządu Powiatu Krośnieńskiego dotyczącym braku zaangażowania i troski związanej z zabezpieczeniem świadczeń zdrowotnych pacjentów powiatu krośnieńskiego.
Problemy z funkcjonowaniem szpitala powiatowego w Krośnie Odrzańskim i Gubinie zaczęły się w ubiegłym roku, kiedy z kierowania spółką wycofała się Grupa Nowy Szpital. Już w listopadzie 2016 r., z inicjatywy Dyrektora LOW NFZ odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami starostwa powiatu krośnieńskiego, Grupy Nowy Szpital oraz Wicewojewody Lubuskiego, których tematem była trudna sytuacja w krośnieńskim szpitalu. Ostatecznie w listopadzie 2016 r., rozwiązane zostały wszystkie umowy zawarte z Nowym Szpitalem Powiatu Krośnieńskiego Sp. z o.o.
LOW NFZ natychmiast podjął działania w wyniku których:
 
  • zapewniono mieszkańcom opiekę medyczną (oddział chorób wewnętrznych, oddział chirurgii, oddział pediatrii, oddział położnictwa i ginekologii, podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej);
  • świadczenia udzielane pacjentom przebywającym w Zakładach Opiekuńczo Leczniczych zostały zabezpieczone w innych podmiotach leczniczych;
  • pacjenci korzystający ze świadczeń w zakresie hospicjum domowego zostali objęci opieką przez innego świadczeniodawcę realizującego świadczenia w tym zakresie;
  • uruchomiono całodobową  infolinię dostępną dla pacjentów powiatu krośnieńskiego oraz specjalną zakładkę na stronie internetowej LOW NFZ z bieżącymi informacjami dotyczącymi opieki medycznej.
 
Jednocześnie rozpatrywane były dwa rozwiązania związane z przyszłością szpitala w Krośnie Odrzańskim. Pierwszy z wariantów zakładał, utworzenie filii  105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Żarach. Rozmowy w tej sprawie były bardzo zaawansowane. Innym z wariantów, rozważanych z kolei przez władze samorządowe było powołanie spółki prawa handlowego. W tym miejscu należy przypomnieć, iż ustawodawca daje możliwość prowadzenia działalności leczniczej również w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Decyzja co do dalszego funkcjonowania szpitala w powiecie należała tylko i wyłącznie do starostwa. Ostatecznie powstało Zachodnie Centrum Medyczne.
 
Powołana przez władze samorządowe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca pod nazwą Zachodnie Centrum Medyczne Sp. z o.o. w Krośnie Odrzańskim, zwróciła się do LOW NFZ z wnioskiem o ogłoszenie postępowań w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trybie konkursu ofert na terenie powiatu krośnieńskiego. Postępowania konkursowe zostały ogłoszone, w wyniku czego zabezpieczono podstawowe świadczenia zdrowotne.
Optymalne zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych na terenie powiatu krośnieńskiego od momentu zaprzestania działalności szpitala było dla LOW NFZ priorytetem. Dlatego też, od początku istnienia nowego podmiotu byliśmy w stałym kontakcie z władzami szpitala oraz powiatu krośnieńskiego. Przeprowadziliśmy szereg spotkań oraz rozmów, które odbywały się zawsze w charakterze partnerskim. Świadczenia zdrowotne zostały zabezpieczone na tyle, na ile szpital gotowy był je realizować.
 
W odniesieniu do nowego systemu opieki zdrowotnej wynikającego z ustawy wprowadzającej system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), istotne jest to, że podmiot Zachodnie Centrum Medyczne nie spełniał kryteriów kwalifikacji do żadnego z poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia opieki zdrowotnej (PSZ). Jednakże na wniosek władz szpitala oraz powiatu Dyrektor Oddziału złożył wniosek do Ministra Zdrowia z prośbą o uzyskanie pozytywnej opinii co do zakwalifikowania Zachodniego Centrum Medycznego do PSZ. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Dyrektor Oddziału podjął decyzję o zakwalifikowaniu szpitala do I poziomu PSZ.
Kwota ryczałtu zaproponowana dla Zachodniego Centrum Medycznego została wyliczona zgodnie z przepisami.
Dyrektor Oddziału zgodnie z obowiązującym zarządzeniem przedstawił podmiotowi propozycję w terminie do dnia 31.08.2017 roku. Na ten moment wykonywania obliczeń do systemów informatycznych NFZ spłynęły dane o wykonaniu świadczeń od 28.04.2017r. - początek umowy,  do dnia 31.07.2017 r. - zakończony okres sprawozdawczy.
W dniu 8.09.2017 do Dyrektora LOW NFZ wpłynęło pismo ZCM, w którym świadczeniodawca zawarł prośbę o ponowne wyliczenie ryczałtu i uwzględnienie w nowych wyliczeniach miesiąca sierpnia. Decyzją Dyrektora wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W konsekwencji szpital otrzymał nową propozycję finansową.
Potwierdzamy, że termin negocjacji z Zachodnim Centrum Medycznym został wydłużony. Po kolejnych spotkaniach dotyczących finansowania pierwszego okresu rozliczeniowego w PSZ, Zachodnie Centrum Medyczne nie przyjęło warunków przedstawionych przez NFZ. Warte podkreślenia jest to, że wcześniej odbywały się spotkania robocze z udziałem starosty oraz prezesa szpitala, na których Dyrektor Oddziału szczegółowo wyjaśniał zasady wyliczania ryczałtu.
Nadmieniam również, że zawsze byliśmy gotowi i otwarci na merytoryczne rozmowy, a przede wszystkim na działania mające na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu krośnieńskiego.
 
Joanna Branicka
Kierownik Działu Organizacji i Promocji Zdrowia
Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
 
Przekaz medialny:

Radio Zachód: Rozmowa z Wicewojewodą Lubuskim, Robertem Paluchem