WAŻNE

WAŻNE

Nowa odsłona portalu Akademia NFZ

 • 05-12-2022
 • Zmodyfikowano: 05-12-2022
 • Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nową wersję portalu Akademia NFZ.

 • Oprócz zmienionej szaty graficznej, na stronie pojawiły się m.in. praktyczny kalendarz badań profilaktycznych, baza wiedzy o profilaktyce zdrowotnej i specjalna zakładka dla dzieci.

 • Strona jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

 • Zmiany w portalu Akademia NFZ pozytywnie oceniają przedstawiciele organizacji zrzeszających pacjentów.

 

Portal dla całej rodziny

Akademia NFZotwiera się w nowej karcie to portal dla całej rodziny. Jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Znajdziesz w nim:

 • ponad 20 zaleceń badań generowanych w zależności od wieku – od malucha do seniora
 • ponad 30 multimediów o zdrowych nawykach i aktywności fizycznej, w tym: e-booki, filmy, podcasty, magazyny, quizy
 • ponad 40 artykułów o profilaktyce
 • intuicyjne przekierowanie do najważniejszych usług NFZ i przydatnych wyszukiwarek: kioski profilaktyczne, mammobusy, dentobusy, programy profilaktyczne, Diety NFZ, Moje IKP, Gdzie się Leczyć.

 

Katarzyna Szczerbowska, Fundacja eFkropka

Portal Akademia NFZ oceniam bardzo pozytywnie. Za dwie najważniejsze zalety portalu uważam duży i wszechstronny zasób materiałów merytorycznych oraz możliwość wyszukiwania treści na wiele różnych sposobów.

Mimo tak różnorodnych i bogatych materiałów bardzo łatwo się w nich poruszać i znaleźć coś dla siebie dzięki przejrzystemu i logicznemu podziałowi na kategorie oraz podkategorie. Można je wybrać z listy lub wejść w nie za pomocą kliknięcia ikonek.

Podział na kategorie pomaga w przeszukiwaniu zasobów. Oprócz niego możemy znaleźć interesujące treści dzięki wyszukiwarce

Dużym atutem Akademii NFZ jest położenie nacisku na naukę zdrowych nawyków oraz na stworzenie zakładki dedykowanej dzieciom. Zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji prozdrowotnej już w tej grupie i wspieranie rodziców w takich działaniach jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne. Cieszę się, że NFZ dostrzegł tę potrzebę.

Warte zauważenia są także interaktywne rozwiązania na stronie, takie jak kalendarz badań dostosowany do płci i wieku, quizy oraz wyszukiwarki placówek, lekarzy i terminów leczenia. Te narzędzia pomagają szybko odnaleźć właściwą ścieżkę postępowania przy problemach zdrowotnych i ułatwiają korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej. To nieoceniona pomoc dla pacjenta.

Portal jest zaprojektowany bardzo nowocześnie: przejrzyście i minimalistycznie. Artykuły są krótkie, pisane prostym językiem, łatwym do zrozumienia przez każdego. To zachęca czytelników do korzystania z tej strony.

 

Interaktywne treści

Każdy przyswaja informacje w inny sposób, dlatego na Akademii NFZ przedstawiamy treści w różnej formie. Od tradycyjnych artykułów, po podcasty i filmy.

Użytkownicy mogą nie tylko czytać o zdrowych nawykach, ale także sprawdzać swoją wiedzę w quizach.

Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, dla których w zakładce dla dzieci czekają kolorowanki i komiksy.

 

Kalendarz badań profilaktycznych

 • pigułka informacji o profilaktyce, które mają przypominać o regularnych badaniach profilaktycznych i samokontroli
 • lista zalecanych badań przypisana do użytkownika na podstawie wieku i płci
 • podpowiedzi jak i gdzie zapisać się na badanie
 • podstawowa oferta profilaktyczna dla dzieci od urodzenia do 18 roku życia
 • informacje o dodatkowych uprawnieniach i profilaktyce dla kobiet w ciąży.

Wystarczy wybrać płeć, wpisać swój wiek, a kalendarz wygeneruje spis zalecanych oraz rekomendowanych badań. W kalendarzu badań przypominamy także o podstawowej ofercie profilaktycznej dla dzieci i młodzieży.

 

Paulina Sabak-Huzior, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

Dużym atutem portalu jest też różnorodna forma prezentowania treści. To nie tylko tekst, ale i ulotki, filmy, quizy, kalendarz badań profilaktycznych. W kalendarzu wybieramy płeć i suwakiem zaznaczamy swój wiek, a w odpowiedzi otrzymujemy dopasowane do siebie porady i wskazówki. To bardzo ciekawa, nowoczesna i angażująca czytelnika forma.

Quizy pomagają samodzielnie szybko sprawdzić, czy dotyczy nas jakiś problem zdrowotny. Ta interaktywność jest dużym walorem portalu. Ulotki można za darmo pobrać, co jest kolejną zaletą.

Plusem Akademii NFZ jest prezentacja treści: odpowiedni dobór zdjęć, jasna kolorystyka i nowoczesny sposób oznaczenia kafli z kategoriami. Zdjęcia prezentują ludzi, co nadaje portalowi ludzki, relacyjny charakter (portal dla ludzi).

Kafle kategorii zaznaczone w sposób podwójny: tekstem i ikonką, co przyciąga wzrok, jest nowoczesne i bardzo czytelne.

 

Profilaktyka od A do Z

Portal Akademia NFZ to także baza wiedzy o profilaktyce i zdrowym stylu życia. W zakładce "Profilaktyka" znajdują się artykuły w podziale na kategorie. Nie jest to przypadkowy podział, lecz wynik dokładnego prześledzenia treści, których najczęściej poszukują użytkownicy.

Oprócz wyboru kategorii internauci mogą skorzystać z prostej wyszukiwarki, dzięki której merytoryczne materiały są na wyciągnięcie ręki.

 

Zbigniew Tomczak, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Dużą zaletą portalu Akademia NFZ jest jej zawartość merytoryczna. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat zapobiegania chorobom, dbania o siebie, pomocy medycznej z systemu zdrowia.

Tematy są opracowywane kompleksowo, łączą ze sobą tekst, ulotkę, film. Każdy może wybrać taki sposób na zapoznanie się z treścią, który jest przez niego preferowany. Dodatkowo przy każdym temacie mamy wskazane inne miejsca (wraz z linkami) do ciekawych i rzetelnych materiałów, które poszerzają informacje na dany temat. Jeśli ktoś jest zainteresowany danym zagadnieniem szczególnie, ma możliwość znalezienia w prosty sposób wielu źródeł z wiedzą.

Portal ma także wielki walor z punktu widzenia osób ze szczególnymi potrzebami, a mianowicie kategoria, w której jesteśmy, jest wyraźnie podkreślona, gdy przeglądamy jej zawartość. Pomaga to w sposób przejrzysty, szybki, wygodny i łatwy poruszać się po zawartości strony.

Portal jest świetną inicjatywą i będzie ogromnym wsparciem dla środowiska osób opiekujących się osobami zależnymi, cierpiącymi na choroby otępienne. Jest bezpieczną stroną rządową (.gov.pl), co gwarantuje wysoką jakość i aktualność zamieszczanych treści.

Poznaj nowy portal Akademia NFZotwiera się w nowej karcie 

 

Żródło: Centrala NFZ