Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Jak skutecznie myć ręce? Zapraszamy na spotkanie edukacyjne.

  • 22-10-2019
  • Zmodyfikowano: 23-10-2019
Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wielkopolskim realizuje kampanię informacyjną na temat prawidłowej higieny rak. Do akcji włączył się również Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim poprzez zamieszczenie w autobusach plakatów informacyjnych na temat instruktarzu prawidłowego mycia rąk. W ramach kampanii jutro tj. 23 października w Oddziale odbędą się spotkania edukacyjne na temat zagrożeń jakie powodują bakterie na naszych rękach, które w konsekwencji mogą być przyczyną licznych chorób.  Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko infekcji. Mycie rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, grypie, chorobom pasożytniczym i skórnym. Niestety często jest bagatelizowana. Bardzo ważne jest to, by myć ręce regularnie.
Mycie rąk jako element profilaktyki, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby takie jak:
  1. Wirusowe zakażenie jelitowe wywołane przez rotawirusy
  2. Choroby układu oddechowego
  3. Bakteryjne zapalenie jamy ustnej
  4. Wirusowe zapalenie wątroby typu A – żółtaczka pokarmowa
  5. Zatrucie Salmonellą (bakteria)
  6. Czerwonka bakteryjna, wywołana przez bakterię Shigella
  7. Zakażenie pasożytami, w tym tasiemczyca, owsica
 
Pamietajmy!!! Odpowiednia higiena rąk w znacznym stopniu usuwa bakterie, pasożyty i wirusy.
Duże znaczenie ma oczywiście sama technika. Przekonujmy dzieci do tego, by myły ręce dokładnie, w ciepłej wodzie, korzystając z mydła. 
Zapraszamy na konsultacje w Delegaturze w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Pionierów 8 w godz. 9.00 -11.00 oraz w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 9b w godz. 10.00-14.00.
 
W mediach o kampanii: