Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Środa z profilaktyką - WODA

  • 22-03-2023
  • Zmodyfikowano: 22-03-2023

Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu naszego organizmu. Warunkuje prawidłowe ich funkcjonowanie i jest rewelacyjnym transporterem substancji ustrojowych jak hormony, enzymy.

Dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie – mówi w materiale filmowym dr Jerzy Odonicz-Czarnecki specjalista balneologii i medycyny fizykalnej.

 

Wyjazd do sanatorium 

W Polsce nie brak miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych.  Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód!

Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki.

Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy nas.

SPRAWDŹ KONIECZNIE : Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska? - poradnik krok po kroku

Skierowania do sanatoriów lub rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz także w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Do sanatorium z e-skierowaniemotwiera się w nowej karcie

 

Co daje picie wody?

Woda:

  •  pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała
  •  reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu,
  •  ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami,
  •  uczestniczy w procesie trawienia, 
  •  usuwa z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii

 

Dlaczego woda jest tak ważna? Jakie korzyści dla organizmu człowieka ma woda? Jak rozpoznać odwodnienie i jak reagować? Jak pić wodę, by się skutecznie nawodnić? Jak leczy woda? Czym jest akwaterapia i krenoterapia?
O wodzie opowiada nam dr Jerzy Odonicz-Czarnecki - specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, epidemiologii, chorób wewnętrznych i ginekologii - https://www.youtube.com/watch?v=u4qk5WQOJBU
 
Więcej informacji w ulotce - do pobrania. 

 

Załączniki