Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Środa z Profilaktyką - Profilaktyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

  • 06-12-2023
  • Zmodyfikowano: 06-12-2023
Profilaktyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc” jest tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy ta choroba na pewno nas nie dotyczy?
 
Liczy się każdy oddech
 
W Polsce na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) choruje ponad 2 miliony osób. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie ta choroba.
Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat. POChP to choroba wielonarządowa – proces zapalny toczy się w płucach, ale jego skutki odczuwa cały organizm.
Choroby płuc, wśród  których POChP jest najczęstszą, są czwartą po chorobach serca i naczyń, nowotworach złośliwych i śmierci z przyczyn gwałtownych, przyczyną zgonów w Polsce i trzecią na świecie.
POChP jest to jedyna z najczęstszych przewlekłych chorób niezakaźnych, której częstość występowania stale się zwiększa.
 
Zadbaj o płuca!
 
Osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, w tym przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) są bardziej podatne na infekcje układu oddechowego.
Szczepienie przeciwko grypie istotnie zmniejsza ryzyko zaostrzeń POChP, pobytu w szpitalu, a nawet śmierci z powodu grypy.
 
- Wcześnie rozpoznana choroba obturacyjna płuc to wczesne wdrożenie leczenia i dłuższe życie w zdrowiu – mówi w załączonym materiale filmowym dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii oraz podpowiada, jak rozpoznać POChP, jakie wykonać badania i w jaki sposób skutecznie leczyć, a przede wszystkim zapobiec chorobie.
- W razie niepokojących objawów - duszności wysiłkowej, kaszlu, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – dodaje.
 
Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ - https://youtu.be/ADyn-Ua-0Rk?si=3YjVFijMwP5AdWsr
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:
 
Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych oraz szerokiej dystrybucji z informacją o cyklu NFZ.
W każdy poniedziałek publikujemy post w serwisie X (kanał NFZ) oraz na Facebooku Akademia NFZ zapowiadający temat „Środy z Profilaktyką”.