Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Zgłoś swoje dziecko na bezpłatne badania u fizjoterapeuty !

  • 17-01-2024
  • Zmodyfikowano: 23-01-2024
Do kwietnia 2025 r. dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce. Ich lista opublikowana jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, w katalogu „Programy profilaktyczne”. W każdej chwili można się zgłosić i umówić na wizytę. 
W województwie lubuskim program realizuje podmiot REH-MED., przy ulicy Jarzębinowej 3 w Żaganiu. Zainteresowanie jest bardzo duże i wciąż rośnie. Od poczatku realizacji programu do końca grudnia 2023 r. zbadanych zostało 754 dzieci. Najwięcej pacjentów było w wieku 6 lat, a najmniej w wieku 16 lat.
 
Wady postawy należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym. Potwierdzają to wstępne wyniki pilotażu. Ponad 44 proc. uczestników pilotażu zostało objętych dalszym postępowaniem fizjoterapeutycznym. W przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, wymagających szerszych badań, opiekunowie przebadanych młodych pacjentów byli informowani o konieczności przeprowadzenia dalszych konsultacji.
 
Specjaliści podają, że najczęściej występujące wady wśród uczestników pilotażu to płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt. Dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców kierowane są na konsultacje i rehabilitację. Bardzo istotne jest to, że rodzice i dzieci po takiej konsultacji są wyposażeni w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie.