Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Rodzinne dbanie o zdrowie - Kobiety - Środa z Profilaktyką

  • 08-05-2024
  • Zmodyfikowano: 08-05-2024
 
Tematem przewodnim Środy z Profilaktyką - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia w maju jest zdrowie rodziny. Nasze codzienne zachowania mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób. Będziemy o tym informować, polecać skuteczne rozwiązania i przypominać zalecenia ekspertów. Zdrowa rodzina to szczęśliwa rodzina.
 
 
 
Profilaktyka jest kobietą
8 maja obchodzimy światowy dzień walki z rakiem jajnika. Dlatego pierwszą środę w tym miesiącu dedykujemy profilaktyce zdrowia kobiet. W Polsce według Krajowego Rejestru Nowotworów rak jajnika jest piątym co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Dotyka kobiety w każdym wieku, ale najwięcej zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 40 do 70 roku życia. W przypadku tego nowotworu brak jest charakterystycznych objawów, co powoduje późne jego rozpoznanie.
  • Jak powstaje rak jajnika?
  • Kto w szczególności powinien być objęty diagnostyką?
  • Na co powinno się zwrócić uwagę?
Na pytania w materiale filmowym na kanale Akademia NFZ  odpowiada dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, ginekologii i położnictwa, Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
 
Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje!
Choroba nowotworowa na wczesnym etapie rozwoju jest u większości chorych w 100% wyleczalna. Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie! W trosce o zdrowie, zachęcamy wszystkie Panie do korzystania z programów profilaktycznych. Szczegółowe informacje o bezpłatnych programach wraz z wykazem placówek dostępne są na stronie Funduszu:
 
 
Każda kobieta po 25. urodzinach powinna regularnie robić cytologię.
Z naszego Poradnika Pacjenta dowiesz się, na czym polega badanie cytologiczne i jak się do niego przygotować:
 
 
Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonej ulotce oraz w materiałach edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.
 

Załączniki