Co nowego - Dla Pacjenta
Środa z Profilaktyką - Ciąża, poród, połóg
- 30-10-2024
- Zmodyfikowano: 30-10-2024
W tym tygodniu „Środę z Profilaktyką” – cotygodniową edukacyjną akcję Narodowego Funduszu Zdrowia dedykujemy przyszłym mamom!
-
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To okres pełen radości, nadziei i oczekiwania na nowego członka rodziny. Aby był bezpieczny i spokojny warto wykonać badania prenatalne, które odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka.
Co to są badania prenatalne?
Badania prenatalne to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie.
Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in.:
- - zespołu Downa
- - zespołu Turnera
- - zespołu Edwardsa
- - zespołu Klinefeltera
- - Fenyloketonurii
- - Hemofilii
- - Mukowiscydozy
- - wrodzonej łamliwości kości
- - rdzeniowego zaniku mięśni
- - dystrofii mięśniowej.
Aktywność w ciąży i po porodzie
Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie, jeśli nie ma przeciwwskazań?
Na stronie Akademia NFZ lub TUTAJ dostępne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży w I, II i III trymestrze.
Słodka mama
Kiedy przyszłe mamy powinny wykonać pierwsze badanie w kierunku rozpoznania ewentualnej cukrzycy? Co sprzyja częstości występowania cukrzycy ciążowej? Jakie mogą być negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka? Na pytania odpowiada w materiale filmowym „Środa z Profilaktyką” Profilaktyka cukrzycy ciążowej dr Magdalena Dolecka–Ślusarczyk, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii.