Wyjaśnienia i sprostowania

Wyjaśnienia i sprostowania

W nawiązaniu do materiału w Gazecie Lubuskiej "Kardiochirurgia w Gorzowie to nie żadna fanaberia” z dnia 23-24 lipca br., stanowczo dementujemy nieprawdziwe informacje zawarte w publikacji.

  • 26-07-2022
  • Zmodyfikowano: 26-07-2022
Zabiegi kardiochirurgiczne w województwie lubuskim zabezpiecza obecnie szpital w Nowej Soli. Każdy pacjent, u którego wymagany jest zabieg kardiochirurgiczny operowany jest bez czekania. Miejsce zamieszkania nie ma tutaj znaczenia. Nie ma kolejki ani dla pacjenta z północy ani z południa województwa. Kierowane przez wiceprezesa Wielospecjalistycznego Szpitala w Gorzowie Wielkopolskim Pana Roberta Surowca do Lubuszan słowa „W tym momencie potrzeby kardiochirurgiczne zabezpiecza tylko jeden oddział szpitalny, i o ile w przypadku południowej części mieszkańców naszego regionu te procedury kardiochirurgiczne są zabezpieczone na przyzwoitym poziomie, to północna część wygląda dramatycznie źle. To oznacza, że ci pacjenci nie mogą się doczekać pomocy i po prostu umierają w domach.” wprowadzają w błąd opinię publiczną i mogą powodować bardzo duży niepokój społeczny.
Zwracamy się z prośbą o nie mylenie zabiegów kardiologicznych i kardiologii inwazyjnej z zabiegami kardiochirurgicznymi. Jak podkreślają konsultanci w zakresie kardiologii i kardiochirurgii, zdecydowanie mniejsza część pacjentów leczonych kardiologicznie wymaga leczenia kardiochirurgicznego. Pacjenci nie trafiają na oddział kardiochirurgiczny bez wcześniejszej konsultacji czy też leczenia u kardiologa. Warto podkreślić, że leczenie w dziedzinie kardiologii prowadzone jest w naszym województwie na wysokim poziomie. Najczęściej kończy się ono zabiegami w zakresie kardiologii inwazyjnej bez konieczności stosowania zabiegów kardiochirurgicznych. W województwie funkcjonują cztery ośrodki, które prężnie wykonują zabiegi koronarografii oraz koronaroplastyki. Jest to wysoki odsetek zabiegów, plasujący województwo lubuskie co najmniej na poziomie środka w skali kraju. Ważną rolę odgrywa także rehabilitacja pacjentów po zabiegach na sercu, realizowana w ramach programu KOS ZAWAŁ.  Od kilku lat zachęcamy placówki do dołączenia do tego programu. Jego zadaniem jest pomoc w zmniejszeniu liczby zgonów i inwalidztwa z powodu niewydolności serca, ale też ułatwienie powrotu do aktywności osobom po przebytym zawale. W celu przystąpienia do programu KOS ZAWAŁ należy wystąpić z wnioskiem do lubuskiego oddziału NFZ.
 
Rzecznik prasowy LOW NFZ
Joanna Branicka