Informacje prasowe
Od września szczepienia w ramach Programu szczepień przeciwko HPV możliwe są również w szkołach. Nie jest potrzebne skierowanie ani recepta Prawie połowa lubuskich szkół podstawowych już przyłączyła się do programu szczepień przeciwko HPV
- 22-11-2024
- Zmodyfikowano: 22-11-2024
Szczepienie przeciwko HPV podawane w szkołach to bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców, zwłaszcza ze względów organizacyjnych, ponieważ docelowo rodzic lub opiekun nie musi iść z dzieckiem do przychodni. Szczepienie odbywa się w szkole. Wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna. Oczywiście szczepienie podawane jest po konsultacji medycznej i ocenie zdrowia dziecka, które odbywa się również w szkole. Według danych WSSE w Gorzowie Wielkopolskim 152 szkoły już przystąpiły do Programu (spośród 335 objętych nadzorem WSSE- stan na 3.10.2024r.)
Szczepienie przeciwko HPV jest bezpłatne, dobrowolne i nie wymaga skierowania. Zgodnie z założeniami Programu mogą z nich skorzystać chłopcy i dziewczynki od 9 do 14 lat. Szczepienia są wykonywane szczepionką dwuwalentną i dziewięciowalentną. Pełen schemat szczepienia składa się z dwóch dawek, w odstępach od 6 do 12 miesięcy.
Umówienie na szczepienie w przychodni POZ
Co do miejsca podania szczepionki, oczywiście jest dowolność. Jeżeli rodzic zdecyduje się na szczepienie dziecka w przychodni lekarza rodzinnego, najprościej umówić wizytę bezpośrednio w przychodni POZ. Można to też zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta i aplikację mojeIKP bądź za pośrednictwem infolinii 800 100 101 w godzinach 08.00-18.00.
Bezpłatne szczepienie dotyczy także młodzieży w wieku 14-18 lat, tylko na innych zasadach.
Na wykazie bezpłatnych leków znajduje się dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV. To daje możliwość zaszczepienia się nastolatkom w wieku 14-18 lat. W tym przypadku rodzic lub opiekun najpierw zgłasza się do lekarza po receptę na bezpłatną szczepionkę. Z receptą udaje się do apteki po odbiór szczepionki. Szczepionka podawana jest w przychodni POZ.
Szczepienia przeciwko HPV u osób pełnoletnich.
Osoby pełnoletnie mogą również się zaszczepić. W przypadku osób powyżej 18 r.ż. refundacja szczepionki Cervarix wynosi 50%. Szczepionka dziewięciowalentna jest w pełni płatna.
Szczepienie podane dziecku „dzisiaj”, ochroni je w dorosłości.
Szczepienia przeciwko HPV to ochrona przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, ale nie tylko. Szczepionka to ochrona przed innymi nowotworami: odbytu, sromu, pochwy, prącia, szyi i głowy – szczególnie jamy ustnej i gardła. Szczepiąc dziecko możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV.
Szczepienia przeciwko HPV to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nowotworom związanym z HPV. Zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem HPV i chorobami wywołanymi wirusem brodawczaka ludzkiego.
Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV.
Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
W województwie lubuskim od czerwca 2023 r. przeciwko HPV zaszczepiło się 12 560 dzieci i młodzieży co stanowi ponad 10 % . W tym 8082 dziewczynek i 4479 chłopców. Największy odsetek zaszczepionych dzieci w naszym regionie jest wśród dzieci urodzonych w 2010 roku 26,77 proc. oraz urodzonych w 2011 r. - 24,44 proc. (Dane: CEZ, 10.11.2024 r.)
Joanna Branicka
rzecznik prasowy Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ