Co nowego?
Komunikat z 20 września 2012
- 20-09-2012
- Zmodyfikowano: 05-02-2016
Przypominamy, jakie są zasady wyboru lekarza poz, pielęgniarki poz i położnej poz.
Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), pacjent ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej spośród lekarzy, pielęgniarek i położnych ubezpieczenia zdrowotnego nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym, a w przypadku każdej kolejnej zmiany wnosi opłatę 80 zł ( rachunek bankowy Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ u numerze 40 1130 1222 0030 2000 2320 0001 , w opisie przelewu: opłata za zmianę lekarza/pielęgniarki/położnej), z zastrzeżeniem art. 56b i art. 69b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), art. 153 ust. 7a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z późn. zm.) i art. 115 § 1a Kodeksu karnego wykonawczego.
Od ww. opłaty zwolnieni są wszyscy świadczeniobiorcy w przypadku:
• zmiany miejsca zamieszkania;
• sytuacji zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza, pielęgniarkę i położną podstawowej opieki zdrowotnej;
• innych przyczyn niezależnych od woli świadczeniobiorcy.
Powyższe zdarzenia stanowią okoliczności zwalniające z obowiązku dokonania na rzecz Oddziału Funduszu ww. opłaty.
Świadczeniobiorca może złożyć w jednym miejscu deklarację wyboru lekarza, a w innym pielęgniarki czy położnej. Nie ma on obowiązku wybrania wszystkich trzech zakresów świadczeń w tej samej przychodni.
Deklarację wyboru należy podpisać we własnym imieniu lub deklaracje podpisuje opiekun prawny danego świadczeniobiorcy
Świadczeniobiorca ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej jest obowiązany przedstawić dokument ubezpieczenia zdrowotnego.
Monika Giblewska
Z-ca Dyrektora ds. Medycznych
Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia