- zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych, którzy otrzymali jednorazowe odszkodowanie w związku z przymusowym zatrudnieniem w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
- z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach, którzy otrzymali jednorazowe odszkodowanie w związku z przymusowym zatrudnieniem w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
- przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959, którzy otrzymali jednorazowe odszkodowanie w związku z przymusowym zatrudnieniem w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
- innym, niż określeni powyżej żołnierzom zastępczej służby wojskowej, w odniesieniu do których orzeczone zostało inwalidztwo będące następstwem przymusowego zatrudnienia w kopalniach węgla, kamieniołomach, w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych oraz w batalionach budowlanych w latach 1949-1959
Dokument uprawniający - zaświadczenie wydawane na wniosek osoby uprawnionej przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.