Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

"Im szybciej, tym lepiej"

  • 24-11-2017
  • Zmodyfikowano: 19-10-2018
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
LOW NFZ wspólnie z młodymi sportowcami z Uczniowskiego Klubu Sportowego „As” Zielona Góra zachęca do samobadania jąder.
W ramach listopadowej akcji MOVEMBER (mężczyźni zapuszczają wąsy), której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn chcemy zwrócić uwagę na młodszą część męskiej populacji. Dlatego też, w myśl hasła „Im szybciej, tym lepiej” nagłaśniamy ideę samobadania jąder już u 15 latków.
Z tej okazji odbył się briefing prasowy w Hali Akrobatyczno-Sportowej w Zielonej Górze przy ul. Urszuli 22, z udziałem Piotra Brombera, p.o. Dyrektora LOW NFZ, lek. med. Michała Drozda, urologa oraz Radosława Walczaka prezesa UKS „As” Zielona Góra ( trenera UKS „As”).
Rak jądra jest rzadkim nowotworem, ale wywołującym szczególnie silne emocje, gdyż atakuje przede wszystkim bardzo młodych mężczyzn. Stąd o zagrożeniach i konieczności badania powinny wiedzieć już nastolatkowie. Wykryty nowotwór jest całkowicie uleczalny. Dlatego każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu powinien sam badać swoje jądra. Szybkie wykrycie zmiany może uratować życie. Każdy tydzień zwłoki w rozpoczęciu terapii, zmniejsza szanse na wyleczenie.
Lekarze zalecają młodym mężczyznom samobadanie (autoocena) raz w miesiącu.
Jak się badać?
Badanie najłatwiej przeprowadzić zaraz po kąpieli, kiedy moszna jest rozluźniona, a jądra osadzone są swobodnie. Przed lustrem trzeba sprawdzić, czy na ich powierzchni nie ma jakichś odkształceń, nierówności, opuchlizny. Jądra należy ułożyć na dłoni i zapamiętać ich kształt, rozmiar, ciężar (ta wiedza przyda się za miesiąc: pomoże dostrzec ewentualne zmiany). Oba jądra badamy dotykając je delikatnie pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Zdrowe jądro jest gładkie, jajowate, dość twarde, ale elastyczne. Zmiany chorobowe objawiają się guzkami, obrzękiem, uczuciem ciężaru w kroczu, gromadzeniem cieczy w mosznie, nadwrażliwością na dotyk jąder i moszny, a nawet bólem podbrzusza, promieniującym aż do żołądka. Wystąpienie choćby jednego symptomu jest absolutnym wskazaniem do wizyty lekarskiej.
 
W mediach o akcji: