Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Środa z Profilaktyką - Dzień Chorego na Padaczkę

  • 07-02-2020
  • Zmodyfikowano: 05-03-2020
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
 
Kolejna „Środa z Profilaktyką” związana jest z obchodzonym 14 lutego Dniem Chorego na Padaczkę.  Dzień ten jest nie tylko świętem zakochanych, gdyż Święty Walenty jest również patronem osób chorych na epilepsję. Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze zaprasza w środę 12 lutego 2020 r. w godzinach 10:00 - 14:00 do siedziby Oddziału w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 9b na salę obsługi A. Od godziny 12.00 do 13.00 będą możliwe konsultacje z lekarzem Markiem Biernatem, neurologiem dziecięcym.
Padaczka znana również jako epilepsja, objawia się występowaniem nawracających napadów padaczkowych. Zazwyczaj napad padaczkowy to pojawianie się drgawek mięśni, prężeń i "wysztywnień", a czasem są to również krótkotrwałe i przejściowe napady nieświadomości, które przez otoczenie mogą być odbierane jako "chwilowa nieobecność", "wyłączenie", "zawieszenie w czasie".

Poniżej krótka sugestia jak udzielić pierwszej pomocy osobie chorej na padaczkę w czasie napadu padaczkowego. 

1. Po pierwsze należy zadbać, aby zminimalizować urazy, poprzez asekuracje głowy, przez jej podtrzymanie rękami lub umieszczenie między kolanami, powinno się także położyć coś miękkiego pod głowę przed atakiem. Bardzo ważne jest aby przejść w miejsce gdzie jest miękkie podłoże. Poszkodowany wyczuwający napad, zazwyczaj  informuje jak należy postępować.

2. Po ataku należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, nie należy go budzić gdyż zapadł w sen padaczkowy. Zadbać należy również o drożność dróg oddechowych i ciągle monitorować oddech (w razie potrzeby RKO). Pozycja na boku jest potrzebna także w celu ewakuacji śliny z ust, gdyż zapobiega zakrztuśnięciu.

3.Niezwłocznie wzywamy Pogotowie Ratunkowe, szczególnie gdy napad pojawia się już po raz drugi. 

4. Należy poluzować uciskającą odzież.

5. Gdy poszkodowany się obudzi powinniśmy zapytać, czy możemy mu jeszcze w jakiś sposób pomóc, na przykład wykonując telefon do kogoś bliskiego oraz czy ma przy sobie jakieś leki, które powinien zażyć.  

WAŻNE!
Nie wolno, wkładać poszkodowanemu żadnych przedmiotów do ust ani pozostawiać go samego. Nie powinniśmy go budzić, szarpać, cucić, polewać wodą, bić po twarzy ani stosować sztucznego oddychania w pierwszych chwilach napadu padaczkowego (chory może na początku napadu nie oddychać przez około pół minuty, co jest normalnym zjawiskiem).

 

ulotka do pobrania