Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Środa z profilaktyką - Zdrowie Kobiet: Ciąża

  • 24-05-2023
  • Zmodyfikowano: 24-05-2023
  • drukuj
  • poleć
  • PDF

W tym tygodniu „Środę z Profilaktyką” – cotygodniową edukacyjną akcję Narodowego Funduszu Zdrowia dedykujemy przyszłym mamom pod hasłem: Zdrowie kobiet - Ciąża.

Narodowy Fundusz Zdrowia w przygotowanym materiale edukacyjnym przypomina, jakie wykonać badania planując ciążę? Jakie szczególne uprawnienia przysługują kobietom w ciąży i w połogu? Kto może skorzystać z programu badań prenatalnych? Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie?

Dbamy o mamyotwiera się w nowej karcie

Kobiety ciąży mają prawo do: 

  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach
  • bezpłatnych leków (oznaczonych jako leki„C”).

Kobiety po 35 roku życia objęte są programem bezpłatnych badań prenatalnych. Szczegółowe informacje o tym programie dostępne są na stronie https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych

Aktywność w ciąży i po porodzie

Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie, jeśli nie ma przeciwwskazań?

Na stronie Akademia NFZotwiera się w nowej karcie dostępne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży w I, II i III trymestrze.

Słodka mama

Kiedy przyszłe mamy powinny wykonać pierwsze badanie w kierunku rozpoznania cukrzycy? Co sprzyja częstości występowania cukrzycy ciążowej? Jakie mogą być negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka? Na pytania odpowiada w materiale filmowym „Środa z Profilaktyką” Profilaktyka cukrzycy ciążowejotwiera się w nowej karcie dr Magdalena Dolecka–Ślusarczyk, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii.

Więcej dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Zdrowie Kobiet: Ciąża — MATERIAŁY EDUKACYJNEotwiera się w nowej karcie