Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Z okazji „Światowego Dnia Walki z Rakiem” zapraszamy do skorzystania z badań profilaktycznych finansowanych przez LOW NFZ.

  • 01-02-2018
  • Zmodyfikowano: 17-04-2018
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Mammografia
 
Program adresowany jest do Pań w wieku 50-69, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety,
u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.
Wskazane jest, aby uczestniczka programu przyniosła zdjęcia mammograficzne z poprzednich rund screaningu w celu ich porównania z aktualnym wynikiem badania. W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie mammograficzne – w przypadku prawidłowego wyniku kobieta otrzymuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleca ponowne badanie za 12 miesięcy.
W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu pogłębionej diagnostyki, celem dalszej diagnostyki. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ.
Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko, bezboleśnie i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.
Badania można wykonać stacjonarnie w podmiotach:
 
1. NZOZ Panoramix, Gorzów Wlkp. ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80
2. New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp. ul. Walczaka 25, tel. 95 735 74 00, 531 357 400
3. NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień , Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94 oraz ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07
4. 105 Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01
 
Jeżeli w miejscu zamieszkania nie ma placówki, gdzie możesz wykonać mammografię w ramach programu, sprawdź na stronie Funduszu trasę mammobusów.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cytologia
 
Program adresowany jest do kobiet, które:
  • są w wieku 25-59 lat,
  • nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat
Uwaga! Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) - mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Możemy również zadbać o swoich bliskich. Przypomnijmy im o badaniach wysyłając  SMS.
 
Ilustracja do informacji: "Bo jesteś dla mnie Ważna..." wyślij sms
Kliknij http://www.nfz-zielonagora.pl/jestesdlamniewazna/ i wyślij sms Żonie, Partnerce, Dziewczynie, Siostrze, Córce, Mamie, Babci…
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zachęcamy też meżczyzn do dbania o swoje zdrowie. Pod hasłem „Im szybciej, tym lepiej”, przypominamy o samobadaniu jąder.  Rak jądra jest rzadkim nowotworem, ale wywołującym szczególnie silne emocje, gdyż atakuje przede wszystkim bardzo młodych mężczyzn. Stąd o zagrożeniach i konieczności badania powinny wiedzieć już nastolatkowie. Wykryty nowotwór jest całkowicie uleczalny. Dlatego każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu powinien sam badać swoje jądra. Szybkie wykrycie zmiany może uratować życie. Każdy tydzień zwłoki w rozpoczęciu terapii, zmniejsza szanse na wyleczenie.
Lekarze zalecają młodym mężczyznom ( od 15 r.ż) samobadanie (autoocena) raz w miesiącu.
 
Jak się badać?
Badanie najłatwiej przeprowadzić zaraz po kąpieli, kiedy moszna jest rozluźniona, a jądra osadzone są swobodnie. Przed lustrem trzeba sprawdzić, czy na ich powierzchni nie ma jakichś odkształceń, nierówności, opuchlizny. Jądra należy ułożyć na dłoni i zapamiętać ich kształt, rozmiar, ciężar (ta wiedza przyda się za miesiąc: pomoże dostrzec ewentualne zmiany). Oba jądra badamy dotykając je delikatnie pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Zdrowe jądro jest gładkie, jajowate, dość twarde, ale elastyczne. Zmiany chorobowe objawiają się guzkami, obrzękiem, uczuciem ciężaru w kroczu, gromadzeniem cieczy w mosznie, nadwrażliwością na dotyk jąder i moszny, a nawet bólem podbrzusza, promieniującym aż do żołądka. Wystąpienie choćby jednego symptomu jest absolutnym wskazaniem do wizyty lekarskiej.