Co nowego - Dla Pacjenta

Co nowego - Dla Pacjenta

Zadbaj o serce. Postaw na profilaktykę! - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

  • 14-02-2024
  • Zmodyfikowano: 14-02-2024
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia, m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wystarczy zgłosić chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujemy się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
 
Koszty leczenia
Leczenie chorób układu krążenia kosztowało w ubiegłym roku ok. 20 mld zł. To niebagatelna kwota, którą wydaliśmy ze składki zdrowotnej na świadczenia medyczne i leki. Z programu ChUK skorzystało w 2023 roku ponad 570 tys. pacjentów.
 
Postaw na profilaktykę
Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak dbać o zdrowe serce, czym jest program ChUK i jak skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.
Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie.
 
 
Dieta dla serca
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są na portalu www.diety.nfz.gov.pl
 
 
Zobacz film i dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka oraz jak zapobiegać chorobom układu krążenia.