Co nowego - aktualności

Co nowego - aktualności

17 września, Europejski Dzień Prostaty

  • 15-09-2017
  • Zmodyfikowano: 15-06-2020
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Europejski Dzień Prostaty został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne już w 2006 roku a jego zadaniem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego i zwrócenie uwagi mężczyzn na konieczność zadbania również o własne zdrowie.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów w latach 2010-2013 w województwie lubuskim zanotowano 1266 zdiagnozowanych przypadków raka prostaty (w województwie śląskim i mazowieckim po około 5 500), natomiast jeżeli chodzi o zgony spowodowane rakiem prostaty to w województwie lubuskim w w/w okresie odnotowano 409 (w województwie mazowieckim 2 271, w śląskim 1997). Dane statystyczne skłaniają do tego, żeby zadbać o swoje zdrowie.
Podniesienie świadomości Polaków na temat zagrożenia rakiem prostaty jest bardzo ważne, dlatego też każdy mężczyzna powinien regularnie korzystać z dostępnych badań. W ramach poradni urologicznej dostępne jest badanie poziomu białka, zwanego PSA (antygenu swoistego dla prostaty - ang. Prostate-Specific Antigen), pozwoli na wykrycie nowotworu na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jego rozwoju. Rak prostaty bardzo długo nie daje objawów, od momentu powstania pierwszej komórki nowotworowej do pojawienia się małego guza o średnicy 1 ml może minąć aż 10 lat. Zdiagnozowanie tego nowotworu złośliwego, jeszcze zanim daje on wyraźne symptomy stanowi ogromną szansę na całkowite wyleczenie. Badania potwierdzają, że ponad dziesięć procent mężczyzn w wieku około 50 lat jest bezpośrednio zagrożonych rozwojem tej choroby, której największym "sprzymierzeńcem" jest niestety brak świadomości mężczyzn oraz obawa przed konsultacją u lekarza specjalisty urologa (poprzedzona wizytą u lekarza rodzinnego).
Link do wykazu poradni urologicznych, dostępnych na terenie województwa lubuskiego.