Co nowego - aktualności

Co nowego - aktualności

Movember z LOW NFZ

  • 22-11-2021
  • Zmodyfikowano: 23-11-2021
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
https://www.zachod.pl/351901/351901/W związku z przypadającą na listopad akcją "Movember"  - 22 listopada 2021r.  Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ we współpracy z lekarzami oraz ratownikiem medycznym przeprowadził w IV Liceum Ogólnokształcącym "Lotnik" w Zielonej Górze edukacyjną pogadankę na temat profilaktyki raka jąder. LOW NFZ wraz ze swoimi partnerami dba o zdrowie panów, zachęcając między innymi do korzystania z szeregu badań i programów profilaktycznych mających na celu wczesne wykrycie i wyeliminowanie chorób, na które biorąc pod  uwagę czynniki ryzyka narażona jest bardziej płeć męska. Na spotkaniu młodzież dowiedziała się m.in. w jaki sposób przeprowadzić prawidłowe samobadanie jąder, na co szczególnie zwrócić uwagę oraz gdzie szukać fachowej pomocy. 
 
 
Jak wykonać samobadanie jąder?
Badanie najłatwiej przeprowadzić zaraz po kąpieli, kiedy moszna jest rozluźniona, a jądra osadzone są swobodnie. Przed lustrem trzeba sprawdzić, czy na ich powierzchni nie ma jakichś odkształceń, nierówności, opuchlizny. Jądra należy ułożyć na dłoni i zapamiętać ich kształt, rozmiar, ciężar (ta wiedza przyda się za miesiąc: pomoże dostrzec ewentualne zmiany). Oba jądra badamy dotykając je delikatnie pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Zdrowe jądro jest gładkie, jajowate, dość twarde, ale elastyczne. Zmiany chorobowe objawiają się guzkami, obrzękiem, uczuciem ciężaru w kroczu, gromadzeniem cieczy w mosznie, nadwrażliwością na dotyk jąder i moszny, a nawet bólem podbrzusza, promieniującym aż do żołądka. Wystąpienie choćby jednego symptomu jest absolutnym wskazaniem do wizyty lekarskiej.
 
 
Wykaz poradni urologicznych w województwie lubuskim dostępny jest w zakładce https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/490/Gdzie_sie_leczyc/
 
Przekaz medialny: