Co nowego - aktualności

Co nowego - aktualności

Lubuskie Obchody Światowego Dnia Chorego

  • 15-02-2022
  • Zmodyfikowano: 15-02-2022
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ wspólnie z Diecezjalnym Duszpasterstwem Chorych i Służby Zdrowia, Parafią św. Józefa w Zielonej Górze oraz Ośrodkiem Integracji Społecznej w Zielonej Górze zorganizował Lubuskie Obchody Światowego Dnia Chorego.
Uroczystość rozpoczęła się  Prezentacją Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. Następnie odbyła się debata z udziałem Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego, Dyrektora LOW NFZ Ewy Skrbeńskiej,  prof. dr hab. Jarosława Hiczkiewicza, Pielęgniarki, edukatora cukrzycowego, dr n. biol. Justyna Jasik – Pyzdrowskiej oraz ratownika medycznego, pielęgniarza Piotra Rozpędowskiego. Eksperci podzielili się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami w opiece nad chorymi nie tylko w dobie pandemii koronawirusa ale także w opiece codziennej, zarówno z punktu widzenia opieki duchowej, płatnika świadczeń zdrowotnych ale także lekarza praktyka, pielęgniarki i ratownika medycznego. Wszyscy zgodnie podkreślali, że podstawą dobrej opieki nad chorym pacjentem jest komunikacja i bliskość. Spotkanie też było okazją, aby wskazać z jak dużymi problemami musiała poradzić sobie służba zdrowia w obliczu pandemii. Debaty wysłuchali przedstawiciele Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, podmiotów medycznych w województwie oraz studenci medycyny Wydziału Lekarskiego UZ i kluby seniorów.
W godzinach popołudniowych chętni mogli wziąć udział w Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego w intencji osób chorych transmitowanej przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Bezpośrednio po Mszy św. można było także posłuchać nastrojowego koncertu Antoniny Krzysztoń dedykowanego osobom chorym i ich rodzinom.
W drugim dniu obchodów, 12 lutego odbyły się panele edukacyjne dla studentów UZ na temat „ Opieki nad osobą chorą w domu”, „Pierwszej pomocy” oraz „ Roli rodziny w chorobie osoby bliskiej”.
W imieniu organizatorów oraz uczestników, przekazujemy serdeczne podziękowania władzom UZ za udostępnienie Sali Konferencyjnej mieszczącej się w budynku na terenie Campusu B Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 
Przekaz medialny: