eWUŚ

eWUŚ

Komunikat z 9 stycznia 2013

  • 09-01-2013
  • Zmodyfikowano: 21-01-2013
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
 
DYŻUR W GAZECIE LUBUSKIEJ - relacja
 
W czwartek (10 stycznia) wspólnie z Gazetą Lubuską zorganizowaliśmy dyżur telefoniczny poświecony systemowi eWUŚ. Na pytania odpowiadali pracownicy LOW NFZ:
 
Jolanta Krug – zastępca dyrektora
Tomasz Migacz – naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców
Magdalena Biniszkiewicz – koordynator ds. eWUŚ
 
Dyżur cieszył się ogromnym powodzeniem. Telefon dzwonił cały czas. Oto najciekawsze pytania z jakimi dzwonili zarówno pacjenci, jak i pracownicy placówek, z którymi mamy podpisane umowy.
 
 PYTANIA I ODPOWIEDZI

- Jestem wojskowym emerytem. Moja żona nie pracuje i przez wiele lat byłą przeze mnie zgłoszona do ubezpieczenia. Przez krótki czas jednak sama podjęła pracę. Teraz okazało się, że w eWUŚ wyświetla się na czerwono . Dlaczego? Przecież mamy druk potwierdzający zgłoszenie żony sprzed kilku lat.

- Sprawę na pewno należy wyjaśnić. Najprawdopodobniej problem wynika z tego, że żona przez kilka miesięcy pracowała. W tym czasie uzyskała swój tytuł do ubezpieczenia. Gdy przestała pracować straciła go. Wszystko wskazuje na to, że ponownie powinien pan żonę zgłosić jako członka rodziny do ubezpieczenia. W pana przypadku należy to zrobić w Wojskowym Biurze Emerytalnym.    

 

- Pracuję z Niemczech i tam jestem ubezpieczona, dlatego mam kartę tamtejszej kasy chorych. Dostałam od NFZ poświadczenie, abym mogła korzystać także z opieki lekarza w Polsce. Czy w związku z tym, że teraz mamy eWUŚ, będę miała jakieś problemy?

- Nie. Osoby posiadające uprawnienia na podstawie przepisów o koordynacji, tzw. „ pacjenci unijni” muszą przed wizytą okazywać dokument potwierdzający ich uprawnienia. W pani przypadku będzie to poświadczenie wydane przez lubuski oddział NFZ, ponieważ dzięki niemu ma pani prawo do korzystania z pełnego zakresu świadczeń w ramach NFZ.  

 

- Mam syna studenta, którego kiedyś zgłosiłem do ubezpieczenia. Okazało się, że nie ma go w systemie eWUŚ. Przez krótki czas podjął pracę. Czy to ma znaczenie?

- Oczywiście. W momencie podjęcia pracy, syn uzyskał swój własny tytuł do ubezpieczenia. Gdy przesłał pracować, ten tytuł stracił. W tej sytuacji powinien pan ponownie go  zgłosić. 

 

-  Mój mąż jest na zasiłku chorobowym po ustaniu  ubezpieczenia.  Czym ma się legitymować w rejestracji przychodni?

- Jeśli w dniu sprawdzenia system eWUŚ nie potwierdzi prawa do świadczeń pani męża, może on wypełnić oświadczenie „o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej” lub okazać się dokumentem potwierdzającym to prawo, wystawionym przez ZUS. Oświadczenie można pobrać z naszej strony internetowej www.nfz-zielonagora.pl, druki powinny być także dostępne w każdej przychodni. 

 

- Jestem lekarzem pediatrą. Co mam  zrobić, gdy zgłosi się do mnie rodzic z noworodkiem,  który  nie ma jeszcze numeru PESEL?

- W przypadku dziecka, które nie ukończyło 3. miesiąca życia i nie posiada jeszcze własnego numeru PESEL, należy potwierdzić prawo do świadczeń PESEL-em rodzica lub opiekuna prawnego. Z takimi danymi należy też sprawozdać wykonane świadczenie. M.in. na temat sprawozdawczości będziemy mówić na organizowanych przez nas szkoleniach. Szczegółowe informacje na ich temat są na naszej stronie internetowej: www.nfz-zielonagora.pl . Podczas tych spotkać będziemy omawiać sprawy związane z eWUŚ.

 

- Wczoraj byłam w Żarach u lekarza endokrynologa. Nie zostałam sprawdzona w eWUŚ, bo  nikt tam nie korzysta z komputera. Pokazałam więc druk RMUA , że mam ubezpieczenie. Mimo to kazano mi wypełnić oświadczenie. Uważam, że to przesada!

- I ma pani rację. Ustawa daje trzy możliwości potwierdzenia swojego prawa do świadczeń: sprawdzenie w eWUŚ, okazanie dokumentu ubezpieczeniowego lub oświadczenie. Jeżeli miała pani przy sobie  taki dokument, nie powinna pani wypełniać oświadczenia.   

 

- Jestem „pod ubezpieczeniem męża”. Niestety, zaświecam się w eWUŚ na czerwono. Dzwoniłam do NFZ i polecono mi, abym sprawdziła w zakładzie męża, czy na pewno jestem zgłoszona do ubezpieczenia. Okazało się, że tak. Co mam zrobić, aby w eWUŚ zapalać się na zielono?

- Proszę zgłosić się do nas osobiście i zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dokument z zakładu pracy męża, że została pani zgłoszona do ubezpieczenia. Można także wysłać wszystko pocztą na nasz zielonogórski adres: LOW NFZ, ul. Podgórna 9b, 65-057 Zielona Góra. Do wymienionych dokumentów należy dołączyć wniosek o sprawdzenie swojego statusu ubezpieczenia. 

 

- W jaki sposób mam sprawdzić,  jak mąż  zapala się w eWUŚ – na zielono czy czerwono?

- Zapraszamy  do naszego Oddziału w Zielonej Górze lub Delegatury w Gorzowie Wlkp. Może pani także sprawdzić to np. u swojego lekarza rodzinnego.

 

- Mam dwumiesięczne dziecko. Ja jestem osobą nieubezpieczoną. Moja dziewczyna, czyli matka dziecka uczy się i jest zgłoszona do ubezpieczenia przez swoją mamę. Co mamy zrobić, aby ubezpieczone było także dziecko.

- W sytuacji, gdy rodzice nie mają swojego tytułu do ubezpieczenia, dziecko powinno być zgłoszone przez dziadków.   Oczywiście babcia lub dziadek też powinni być ubezpieczeni. Gdy pan lub mama dziecka uzyska swój tytuł do ubezpieczenia, dziadkowie powinni dziecko wyrejestrować, a ubezpieczony rodzić zgłosić. 

 

- Byłem wczoraj w przychodni. Pani w rejestracji sprawdziła mój PESEL w eWUŚ i okazało się, że nie mam ubezpieczenia. Pokazałem zaświadczenie z urzędu pracy żeby udowodnić, że to nieprawda. Mimo to zostałem odesłany do ZUS. Do lekarza w tym dniu się nie dostałem.

- Pani w rejestracji postąpiła nieprawidłowo. Nawet jeśli w eWUŚ wyświetlił się pan na czerwono, ma pan prawo okazać dokument  potwierdzający ubezpieczenie. I na tej podstawie powinien być pan przejęty przez lekarza. Warto jednak w tej sytuacji sprawdzić, dlaczego eWUŚ nie potwierdza pana prawa do świadczeń. W przypadku osób zarejestrowanych w urzędzie pracy, w pierwszej kolejności powinni zgłosić do swojego PUP. Jeżeli mimo to problem nie zostanie rozwiązany, zapraszamy do nas. 

 

relacja: Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik prasowy LOW NFZ