Co nowego?

Co nowego?

Zmiana od 1 stycznia

  • poleć
  • PDF
Od 1 stycznia wszystkie osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza pośredniak.
Zmiana ważna dla zarejestrowanych w pośredniaku przed 1 stycznia 2009 r.
Bezrobotni, a prawo do opieki medycznej
Od 1 stycznia 2009 r. PUP-y mają obowiązek zgłaszać do ubezpieczenia zdrowotnego, jako płatnik składki na ubezpieczenie zdrowotne, wszystkich bezrobotnych, którzy nie posiadają innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
Ale uwaga! Obowiązek ten dotyczy tylko tych bezrobotnych, którzy są zarejestrowani w pośredniaku. Zmiana jest szczególnie ważna dla osób, które przed 1 stycznia 2009 r. były zarejestrowane w PUP i do ubezpieczenia zdrowotnego były zgłoszone jako członkowie rodziny (np. przez małżonka pracującego w Polsce lub kraju UE/EFTA). Dlaczego? Ponieważ muszą dopełnić pewnych formalności, aby nadal korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Jakich? Wyjaśnijmy na dwóch przykładach:
1. Pani Kowalska zarejestrowała się w pośredniaku w 2008 r. Jej mąż pracuje w Polsce. Pani Kowalska korzystała do tej pory z darmowej opieki medycznej, ponieważ do ubezpieczenia, jako tzw. członka rodziny, zgłosił ją pracujący mąż, a konkretnie jego pracodawca.
Krok 1
Pan Kowalski informuje swojego pracodawcę, że żona jest zarejestrowana w PUP i że teraz pośredniak będzie ją zgłaszał do ubezpieczenia.
Krok 2
Pracodawca pana Kowalskiego wyrejestrowuje z dniem 1 stycznia 2009 r. z ubezpieczenia zdrowotnego panią Kowalską. Informuje o tym ZUS.
Krok 3
Panią Kowalską zgłasza do ubezpieczenia PUP. Tym sposobem, pani Kowalska uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia.
2. Pan Nowak nie pracuje i jest zarejestrowany w urzędzie pracy od dwóch lat. Do ubezpieczenia zdrowotnego został zgłoszony jako członek rodziny przez żonę, która pracują za granicą, w kraju UE. Pan Nowak posiada prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce na podstawie poświadczenia wydanego w ślad za formularzem typu E106, E109 i E121. Formularz wydała instytucja ubezpieczeniowa w kraju, gdzie pracuje jego żona.
Krok 1
Pan Nowak udaje się do PUP, gdzie otrzymuje zaświadczenie, że od 1 stycznia 2009 r. jest osobą zgłoszoną do ubezpieczenia zdrowotnego jako zarejestrowany bezrobotny.
Krok 2
Pan Nowak kontaktuje się z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze lub jego delegaturą w Gorzowie Wlkp. W NFZ pisemnie zgłasza fakt uzyskania własnego tytułu ubezpieczenia. Do pisemnego oświadczenia koniecznie dołącza:
* zaświadczenie potwierdzające jego zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako osoby bezrobotnej, wydane przez Powiatowy Urząd Pracy.
* poświadczenie, które wcześniej wydał mu LOW NFZ, dzięki któremu mógł korzystać z darmowego leczenia w Polsce.
Formalności pan Nowak może załatwić w NFZ osobiście w godz. od 8.00 do 16.00, a we wtorki do godz. 18.00. Może je także załatwić listownie, przesyłając wszystkie dokumenty na adres: Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, ul. Podgórna 9b, Zielona Góra.
Krok 3
LOW NFZ informuje instytucję ubezpieczeniową w kraju, gdzie pracuje żona pana Nowaka o tym, że pan Nowak jest teraz zgłaszany do ubezpieczenia przez pośredniak, czyli stracił prawo do świadczeń w Polsce na podstawie wydanego wcześniej formularza (E 106. E 109 lub E 121)
 
Ważne!
* Zmiany dotyczą tylko tych osób bezrobotnych, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy.
* Osoby, które nie były zarejestrowane w PUP, ale były zgłoszone do ubezpieczenia przez pracującego współmałżonka, nie muszą się rejestrować, aby nadal korzystać z bezpłatnej opieki medyczne.
* Osoby, które zarejestrują się jako bezrobotne w br., są automatycznie zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP (o ile nie mają takiego ubezpieczenia z innego tytułu).
 
Więcej informacji:
Wydział Spraw Świadczeniobiorców LOW NFZ, tel. 068 328 7670, 068 328 7619, 068 328 7754.