Co nowego?
Gdy leczyłeś się za granicą
Wyjaśniamy, co zrobić, aby uzyskać zwrot kosztów leczenia poniesionych w krajach Unii Europejskiej lub EFTA
W przypadku, kiedy ubezpieczony poniósł koszty leczenia w jednym z krajów UE lub EFTA, może ubiegać się o ich zwrot. Do krajów tych zaliczamy: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Należy pamiętać jednak o tym, że w większości krajów ubezpieczeni pokrywają część kosztów leczenia z własnych środków i są to opłaty, które nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Osoby ubezpieczone w Funduszu podczas pobytu za granicą są uprawnione tylko i wyłącznie do świadczeń zdrowotnych, które okażą się niezbędne z medycznego punktu widzenia w czasie ich pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego, uwzględniając charakter świadczeń i przewidywany czas trwania pobytu.
Jeżeli podczas pobytu w innym państwie członkowskim UE lub EFTA osoba ubezpieczona w NFZ zmuszona była skorzystać z pomocy lekarskiej i za tę pomoc zapłaciła we własnym zakresie, ma prawo ubiegać się za pośrednictwem NFZ o zwrot poniesionych kosztów.
W tym celu należy:
• złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (do pobrania)
Do wniosku należy dołączyć
1. oświadczenie - szczegółowy opis okoliczności udzielenia świadczeń (do pobrania),
2. oryginały opłaconych rachunków
3. dowody zapłaty
4. dowód ubezpieczenia ważny w okresie udzielenia świadczeń
Dodatkowe informacje w sprawie refundacji kosztów leczenia można uzyskać pod numerem telefonu 068 32 87 669.