Co nowego?
Komunikat z 25 stycznia 2011 r.
Biura RUM od kilkunastu lat zajmowały się:
• Wydrukiem kuponów do książeczek usług medycznych
• Potwierdzaniem zleceń na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (np. kule, wózki, peruki, cewniki, pieluchomajtki, protezy, sprzęt stomijny, materace przeciwodleżynowe itd.)
DECYZJA ZAKOŃCZENIA PROJEKTU RUM WYNIKA Z:
1. Potrzeby ujednolicenia systemu w całej Polsce
- Lubuskie jedynym regionem posiadającym jeszcze RUM
- woj. opolskie i pomorskie zlikwidowało RUM od stycznia 2011 r.
2. Problemów w dostępie do świadczeń, które dotykają:
- Lubuszan, którzy chcą się leczyć w innych województwach (książeczki RUM nie są honorowane poza Lubuskiem)
- mieszkańców innych regionów planujący leczenie w naszym województwie (nie posiadają książeczek RUM często wymaganych przez lubuskich świadczeniodawców )
3. Kosztów utrzymania RUM
|
WAŻNE INFORMACJE
Kupony do książeczek usług medycznych będą wydawane w biurach RUM do wyczerpania zapasów papieru (przewidywany czas – koniec lutego 2011)
Książeczki RUM po 31 marca 2011 r.:
• Kupony nowego typu (numer pod kodem kreskowym zaczyna się od 04, czyli identyfikatora LOW NFZ) które pacjenci posiadają w swoich książeczkach RUM ,mogą być wykorzystywane przez lekarzy jako druki skierowań i recept do wyczerpania
• Po wyczerpaniu się kuponów w książeczce lub przy braku książeczki, lekarze będą wypisywać recepty i skierowania na drukach zgodnych z Rozporządzeniami Ministra Zdrowia :
- w sprawie recept lekarskich z 17 maja 2007 r.
- w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania z dnia 21 grudnia 2010 r.
Uwaga!
• Lekarze przyjmujący pacjentów w ramach umowy z NFZ (podobnie jak lekarze w całym kraju) mają obowiązek posiadania własnych druków, na których w razie potrzeby będą wypisywać recepty na leki oraz skierowania i zlecenia na świadczenia opieki zdrowotnej.
• Książeczka RUM nie jest dokumentem ubezpieczenia, a więc nie można uzależniać wykonania świadczeń w ramach umowy z NFZ od jej posiadania
• W przypadku posiadania w książeczce RUM czystych kuponów starego typu (numer pod kodem kreskowym zaczyna się od PESEL pacjenta), lekarz może na nich wypisywać wyłącznie: skierowanie na badanie diagnostyczne, do poradni lub na oddział szpitalny.
Potwierdzanie zleceń na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze do 31 marca 2011 r odbywa się we wszystkich biurach RUM.:
O tym, gdzie pacjenci będą mogli potwierdzić zlecenia od 1 kwietnia poinformujemy w późniejszym komunikacie.
O tym, gdzie pacjenci będą mogli potwierdzić zlecenia od 1 kwietnia poinformujemy w późniejszym komunikacie.
Przypominamy!
• Zlecenie na wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze jest ważne 30 dni – w tym terminie zlecenie musi zostać dostarczone do LOW NFZ w celu jego rejestracji i potwierdzenia (osobiście, przez osobę upoważnioną lub listownie) i dostarczone przez pacjenta do sklepu medycznego.
• Zlecenie na środki pomocnicze przysługujące comiesięcznie pacjent potwierdza w LOW NFZ tylko raz na 12 miesięcy.
• Zlecenia są potwierdzane do realizacji przez Oddział Funduszu, do którego przekazywane są składki pacjenta.
PODSUMOWANIE
• Kupony do książeczek usług medycznych będą wydawane w biurach RUM do wyczerpania zapasów papieru
• Kupony w książeczkach pacjentów będą używane przez lekarzy jako druki recept lub skierowań do wyczerpania
• W sytuacji wyczerpania się kuponów w książeczce lub w sytuacji, gdy pacjent nie będzie posiadał książeczki RUM, lekarze będą używać druków recept lub skierowań, zgodnych z obowiązującymi przepisami. Każdy lekarz w kraju (także w Lubuskiem) ma obowiązek posiadania takich druków .
• Brak książeczki usług medycznych lub czystych kuponów w książeczce nie może być powodem odmowy wykonania świadczenia (np. nie wypisania recepty skierowania, czy nie przyjęcia przez lekarza).
WIĘCEJ INFORMACJI
|
Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, iż od 1 kwietnia 2011 r. w związku z decyzją zakończenia projektu „Rejestr Usług Medycznych”, przestają działać na terenie województwa lubuskiego biura RUM.
Uwaga!
Równocześnie przypominamy jakie dokumenty potwierdzają nasze prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego ("na NFZ") - szczegóły w załączniku