Wyjaśnienia i sprostowania

Wyjaśnienia i sprostowania

Sprostowanie do artykułu w Gazecie Lubuskiej

  • 07-07-2011
  • Zmodyfikowano: 07-07-2011
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
Zgodnie z artykułem 31 i 32 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r.– Prawo prasowe, wnoszę o zamieszczenie w trybie przewidzianym przez ustawę, sprostowania dotyczącego nieprawdziwych oraz nieścisłych informacji zawartych w artykule pt. „Miliony rzucone w kąt” , autorstwa Tatiany Mikułko i Henryki Bednarskiej., opublikowanego w Gazecie Lubuskiej z dnia 29 czerwca 2011 r. , a wynikających z jednostronnego przedstawienia problemu.
 
Oto treść sprostowania:
 
1.W tekście Pani Renata Szczepocka z grupy Nowy Szpital informuje, iż powodem niewykonywania przez tę lecznicę zabiegów okulistycznych – tzw. witrektomii, jest niski kontrakt z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Jest to nieprawda.
Z naszego systemu wynika, iż od początku roku, czyli w ciągu sześciu miesięcy szpital w Kostrzynie wykonał zaledwie… dwa takie zabiegi na łączną kwotę 16.626 zł. Tymczasem miesięczny kontrakt wynosi 56.945 zł. Dla porównania, 105 Szpital Wojskowy w Żarach wykonał w tym roku trzy witrektomie, Prywatne Centrum Okulistyczne BLIT-VISION – 12, a NZOZ Nowoczesne Centrum Okulistyczne Laser z Nowej Soli - 95.
Od kilku lat LOW NFZ czyni starania, aby Lubuszanie mieli większy dostęp do nowoczesnych zabiegów okulistycznych i nie musieli wyjeżdżać na nie poza województwo. Niestety, lubuskie placówki niechętnie wykonują witrektomię, która jest wysokospecjalistycznym zabiegiem wymagającym nie tylko wysokiej klasy sprzętu, ale również dużego doświadczenia lekarzy. Dlatego w 2010 na ten zabieg do innych województw wyjechało 162 lubuskich pacjentów, a w tym roku już 52.
 
 
2.Marek Zaręba , wicedyrektor szpitala w Sulęcinie informuje, iż z powodów finansowych (niski kontrakt) na badanie tomografem trzeba w szpitalu czekać w tej chwili trzy miesiące , a liczba badań została ograniczona. Nie dodał jednak, że do tej pory to kosztowne badanie w sulęcińskiej lecznicy pacjent miał wykonywane niemal od ręki, co było ewenementem w skali kraju. Z roku na rok LOW NFZ zwiększa także lecznicy kontrakt na tomografie – w 2009 szpital wykonał ich 561 (umowa na 9 miesięcy) , w 2010 - 957, a w ciągu pięciu miesięcy br. już 687. Przez ostatnie trzy lata miał także zapłacone za wszystkie wykonane badania, także te ponad kontrakt (tzw. nadwykonania). Aneks do umowy na ten rok (zwiększający kontrakt) także już został wysłany do szpitala w Sulęcinie.
 
3.Kontrakt rośnie także gorzowskiemu szpitalowi na badania gamma kamerą (terapia izotopowa). W 2009 była to kwota 229.240 zł, 2010 – 270.765 zł, a w 2011 – 278.322 zł. Ponieważ są to wysokospecjalistyczne badania wykonywane tylko przez dwie placówki w Lubuskiem – gorzowski szpital oraz 105 Szpital Wojskowy w Żarach, LOW NFZ płaci za każde wykonane badanie.
 
 
 
 
Z poważaniem
 
Stanisław Łobacz
Dyrektor
Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia