Informacje prasowe
Od września większy dostęp do szczepień przeciwko HPV.
9 sierpnia 2024 r.
W czerwcu br. minął rok od rozpoczęcia programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV kierowanego do dzieci w wieku 12-13 lat. W województwie lubuskim do tej pory zaszczepionych zostało ponad 7 tys. dzieci.
Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia od września tego roku programem będą objęte dzieci w wieku po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Zostaną także wprowadzone uproszczenia zasad realizacji programu dla świadczeniodawców. Zmiany te mają poprawić skuteczność programu.
W ramach programu dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Dodatkowo szczepionka Cervarix dostępna jest bezpłatnie w ramach refundacji osobom w wieku od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 18. roku życia oraz w ramach 50% refundacji osobom dorosłym.
Warto przypomnieć, że HPV to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe m.in. za raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Wtedy jest ono najskuteczniejsze a odpowiedź poszczepienna jest też wtedy znacznie lepsza niż w starszych grupach.
Szczepionka Cervarix jest stosowana powszechnie w 125 krajach. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
Joanna Branicka, rzecznik prasowy LOW NFZ