Informacje prasowe
Mammobusy ruszyły w sierpniową trasę po województwie lubuskim.
2 sierpnia 2024 r.
Mammobusy ruszyły w sierpniową trasę po województwie lubuskim. To duże udogodnienie w przypadku gdy trzeba dojechać do podmiotu, który wykonuje badania stacjonarnie. Program profilaktyki raka piersi w trybie stacjonarnym można wykonać w Zielonej Górze, Żarach i Gorzowie Wielkopolskim. Zakontraktowanie świadczeń w trybie mobilnym zwiększa dostępność do profilaktyki. Panie z tej możliwości korzystają. Dwa razy więcej mammografii przesiewowej zostało wykonanych w trybie mobilnym niż stacjonarnie. Poszerzenie grupy wiekowej spowodowało również, że zwiększyła się liczba wykonanych badań w stosunku do roku ubiegłego. Jednak to wciąż mało a liczba wykrytych zmian nowotworowych wzrasta.
Obecnie program profilaktyki raka piersi w województwie lubuskim zrealizował się na poziomie 37,45 procent. Od listopada ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia zmieniło przedział wiekowy programu i mammografię przesiewową mogą wykonywać już panie od 45 lat (liczy się rok, nie data urodzenia). Górna granica wiekowa to 74 lata. Ta zmiana zdecydowanie spowodowała, że badań wykonywanych jest więcej, jednak zgłaszalność jest wciąż zbyt mała. Ponad 130 tys. kobiet nie zrobiło jeszcze mammografii w ramach programu. Dane pokazały, że w przeciągu 6 miesięcy wykrytych zostało 60 zmian złośliwych. To więcej niż w całym 2023 r. Pamiętajmy o tym, że profilaktyczne badania mammograficzne wykonujemy po to, żeby sprawdzić czy jesteśmy zdrowe. Nawet jeśli się okaże, że badanie wykaże zmiany nowotworowe, mamy szanse na wyleczenie, bo już o tym wiemy i poddajemy się dalszej diagnostyce, leczeniu. Ważny jest czas, dlatego nie warto zwlekać z profilaktyką.
Zapraszając na badania przypominamy, że program profilaktyki raka piersi kierowany jest do kobiet od 45 do 74 lat, które nie mają żadnych niepokojących objawów i nie leczą się z powodu raka piersi. Wystarczy dowód osobisty i najlepiej wcześniejsza rejestracja.
Statystyki:
Liczba zbadanych kobiet w 2023 r. - 38 074
Liczba wykrytych nowotworów w tym okresie - 52 zmiany złośliwe
Liczba kobiet skierowanych do dalszej diagnostyki w tym okresie - 975
Liczba mammografii wykonanych mobilnie 27 336 i stacjonarnie: 10 738
Liczba zbadanych kobiet w 2024 r. - 22 675
Liczba wykrytych nowotworów w tym okresie - 60 zmiany złośliwe
Liczba kobiet skierowanych do dalszej diagnostyki w tym okresie - 584
Liczba mammografii wykonanych mobilnie 15 552 i stacjonarnie: 7 123
Joanna Branicka, rzecznik prasowy LOW NFZ