Co nowego?

Co nowego?

Dzień wiedzy o antybiotykach

  • 16-11-2015
  • Zmodyfikowano: 05-02-2016
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
 
W tym roku  głównym tematem  będzie propagowanie zarówno wśród pacjentów, jak i w środowisku medycznym, jak ważne jest racjonalne stosowanie antybiotyków. Szczególnie mocno podkreślony  zostanie również problem samoleczenia antybiotykami i wynikających z tego niebezpieczeństw.
 
Warto podkreślić, iż coraz powszechniejszym problemem jest także antybiotykoodporność. Jest  to naturalne zjawisko powstające w wyniku zmian w DNA bakterii. Co sprzyja pojawianiu się i rozpowszechnianiu zmutowanych bakterii? Nadmierne i niewłaściwe stosowanie antybiotyków!
 
Przez niewłaściwe stosowanie antybiotyków należy rozumieć zarówno przyjmowanie ich z niewłaściwych powodów, np. przeziębień czy grypy wywoływanej przez wirusy, jak i niestosowanie się do zaleceń lekarza.  Trzeba wiedzieć, że np. skracania czasu leczenia, obniżanie dawki leku, czy nieprzestrzegania właściwej częstości dawkowania powoduje, że stężenie leku w organizmie jest  niewystarczające i bakterie, które  przeżywają mogą stać się oporne.
 
WAŻNE DLA PACJENTÓW
* Przyjmując antybiotyki, należy przestrzegać zaleceń lekarza.
* Jeśli to możliwe, należy zapobiegać zakażeniom, poprzez szczepienia.
* Należy regularnie myć ręce oraz ręce dzieci, na przykład po kichnięciu lub zakasłaniu, przed dotknięciem innych przedmiotów lub ludzi.
* Antybiotyki należy stosować wyłącznie na podstawie recepty, nie używać pozostałości z poprzedniej kuracji, ani antybiotyków nabytych bez recepty.
* Należy zapytać farmaceutę co zrobić z niewykorzystanym lekiem.
* Antybiotyk w Polsce może być przepisany wyłącznie przez lekarza.
 
WAŻNE DLA LEKARZY
*Należy przepisywać antybiotyki wyłącznie wówczas, gdy jest to konieczne, na podstawie rekomendacji opracowanych zgodnie z EBM opartych na dowodach. Jeśli to możliwe, należy przepisywać antybiotyk o wąskim spektrum działania, a nie antybiotyk o szerokim spektrum .
* Należy wyjaśniać pacjentom, jak uzyskać ulgę w objawach przeziębienia i grypy bez stosowania antybiotyków.
* Należy tłumaczyć pacjentom, dlaczego ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących leczenia antybiotykiem.
 
Więcej  ciekawych informacji można znaleźć na stronie Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków http://www.antybiotyki.edu.pl/   oraz w załącznikach poniżej 
 

Załączniki