Co nowego?

Co nowego?

LOW NFZ przypomina: październik miesiącem profilaktyki raka piersi

  • 12-10-2016
  • Zmodyfikowano: 02-01-2017
  • drukuj
  • poleć
  • PDF
NFZ zaprasza na mammografię panie w wieku 50-69, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.
Wskazane jest, aby uczestniczka programu przyniosła zdjęcia mammograficzne z poprzednich rund screaningu w celu ich porównania z aktualnym wynikiem badania. W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie mammograficzne – w przypadku prawidłowego wyniku kobieta otrzymuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleca ponowne badanie za 12 miesięcy.
W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu pogłębionej diagnostyki, celem dalszej diagnostyki. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ.
Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko, bezboleśnie i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.
Cały czas (stacjonarnie) badania wykonują:
 
1. NZOZ Panoramix, Gorzow Wlkp. ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80
2. New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp. ul. Walczaka 25, tel. 95 735 74 00, 531 357 400
3. NZOZ Szpital im. Dr. Nauk med. Radzimira Śmigielskiego sp. z o.o., Świebodzin, ul. Młyńska, tel. 68 456 40 24
4. NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień , Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94; ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07
5. Aldemed Centrum Medyczne, Zielona Góra, ul. Towarowa 20, tel. 68 353 06 00
6. 105 Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01
 
Jeżeli w Twojej okolicy nie ma placówki, gdzie możesz wykonać mammografię w ramach programu, sprawdź trasę mammobusów:
 
 
Na czym polega mammografia?
Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.ródło: Polska Unia Onkologii).
 
Co to jest pakiet onkologiczny?
1 stycznia 2015 r. Ministerstwo Zdrowia i NFZ wprowadziły pakiet onkologiczny.
Pakiet onkologiczny to potoczne określenie aktów prawnych wprowadzających szybką terapię onkologiczną. W ramach pakietu onkologicznego powstała odrębna kategoria pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby. Szybka terapia onkologiczna poprawiła dostępność diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych i usystematyzować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jest o możliwe dzięki wprowadzeniu karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielonej karty) oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów leczenia. Zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie nowotworów ma usprawnić ten proces.
Przeczytaj o zasadach leczenia także nowotworów piersi w ramach pakietu onkologicznego
 
Komu przysługuje bezpłatna mammografia?
NFZ finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. W wielu poradniach ginekologicznych jest aparat do badań USG, a każda poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, jeżeli wymaga tego jej stan zdrowia.
 
 Jak samodzielnie badać piersi?
Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, najlepiej tego samego dnia tygodnia, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.
1)Stojąc przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi ramionami, obejrzyj swoje piersi. Sprawdź czy nie zauważasz zmian kształtu, położenia, wielkości, czy nie dostrzegasz zmian koloru, wciągnięć. To samo wykonaj najpierw z obiema rękoma uniesionymi do góry, potem z obiema rękoma opartymi na biodrach. Ściskając brodawkę, zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina.
2) Pod prysznicem załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj lewą pierś całymi palcami. Zataczaj małe kółka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwając dłoń w kierunku brodawki. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.
3) Leżąc wsuń poduszkę pod prawy bark a prawą rękę pod głowę. Palcami lewej ręki zbadaj prawą pierś, tak jak pod prysznicem. Tak samo zbadaj lewą pierś. Leżąc na wznak, połóż prawą rękę wzdłuż tułowia, zbadaj prawą pachę. Sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone. W analogiczny sposób zbadaj lewą pachę.