Aktualności
„Gość Radia Zachód”
Na antenie Radia Zachód, 6 grudnia br. w audycji „Gość Radia Zachód” red. Przemysława Kobusa, wziął udział pełniący obowiązki Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Piotr Bromber. Tematem rozmowy było omówienie wyników kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w Lubuskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
Debata o męskim zdrowiu
Z inicjatywy Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP 6 kwietnia w bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja na temat „Kondycji zdrowotnej mężczyzn w województwie lubuskim”.
W konferencji wzięli udział parlamentarzyści, wicewojewoda lubuski, przedstawiciele samorządów, środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego, prezesi i dyrektorzy lubuskich szpitali i dziennikarze.
Spotkanie zainaugurował wykład Piotra Brombera, p.o. Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ „Najczęstsze zachorowania oraz przyczyny zgonów mężczyzn w województwie lubuskim”. Biorąc pod uwagę rodzaj świadczeń, mężczyźni z woj. lubuskiego w 2015 roku korzystali przede wszystkim z ratownictwa medycznego oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej, co świadczy o tym, że do lekarza trafiają dopiero w ostateczności.
Dr Dorota Szaban, z-ca Dyrektora Instytutu Socjologii UZ zaprezentowała wyniki badań ankietowych na temat kondycji zdrowotnej mężczyzn w woj. lubuskim. W badaniu wzięło udział 300 panów. Ankieta ujawniła zaskakujące wyniki, m. in., że dla 33% badanych wizyta u lekarza jest stresującym przeżyciem.
Konferencji towarzyszyła debata z udziałem ekspertów. Głos zabrali:
- Michał Drozd, lekarz specjalista urolog
- prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, seksuolog, pedagog, wykładowca akademicki
- dr n. med. Jarosław Hiczkiewicz, lekarz specjalista kardiolog
- Wojciech Perekitko, lekarz specjalista medycyny rodzinnej
- dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, lekarz specjalista radioterapii onkologicznej
- Wojciech Zawalski, Dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ
Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele samorządów. Uczestnicy debaty podzielali zadowolenie, że organizatorzy rzucili światło na jakże rzadko poruszany temat kondycji zdrowotnej mężczyzn. Lekarze zaznaczyli potrzebę podnoszenia świadomości mężczyzn w zakresie profilaktyki zdrowia, a przedstawiciele samorządów zadeklarowali gotowość do motywowania mieszkańców, by wzięli udział w programach profilaktycznych. Obie strony wskazały potrzebę częstszych spotkań w podobnym gronie oraz stałej współpracy z LOW NFZ.
Debata została połączona z uroczystym finałem konkursu „Ochrona zdrowia w Lubuskiem – rzeczywistość a stereotypy”. Poznaliśmy dziennikarzy, którzy byli autorami najciekawszych materiałów na temat opieki zdrowotnej w Lubuskiem w 2015 roku. W kategorii „Prasa” zwyciężył Leszek Kalinowski z Gazety Lubuskiej, a wyróżnienie otrzymała Ilona Burkowska, również z Gazety Lubuskiej. W kategorii „Radio” ex equo zwyciężyły dziennikarki Radia Zachód: Grażyna Walkowiak i Marzena Wróbel-Szała.
Media o debacie:
Załączniki
Godzina z ekspertem
Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Zachód „Godzina z ekspertem”. Gośćmi red. Karoliny Kamińskiej byli Piotr Bromber, p.o. Dyrektora LOW NFZ i Julita Kisielewska, starszy specjalista z Działu Kontraktowania Świadczeń.
Zapytaj eksperta
Zapraszamy do obejrzenia programu Tvp Gorzów „Zapytaj eksperta”. Red. Jacek Stefanowicz gościł w studiu Piotra Brombera, p.o. Dyrektora LOW NFZ i Sylwię Gurgurewicz z LOW NFZ. Eksperci odpowiadają na pytania i rozwiewają wątpliwości związane z wyjazdami sanatoryjnymi.
LOW NFZ podczas Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych
Program obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
6 .05.2016 r. (piątek) godz. 11.45-14.00 w Zielonej Górze
11.30. - spotkanie uczestników imprezy przy pomniku "Bachusa" (skrzyżowanie ul. Żeromskiego z Kupiecką)
11:45-12:00 - Przemarsz osób niepełnosprawnych wraz z osobami działającymi na ich rzecz (od ul.Żeromskiego do sceny pod Ratuszem). Wejście na deptak przy akompaniamencie orkiestry dętej z Zespołu Szkół Budowlanych do miejsca Startu
12.00 - Powitanie uczestników przez Panią Prezydent.
Wypuszczenie gołębi
12.15 - rozgrzewka przeprowadzona przez Bartosza Borowca - trenera maratończyka
12.20. - start I seria godz.
12.40 - starty kolejnych serii na mecie wręczanie medali, nagród i poczęstunek
13.00 - muzyka dyskotekowa przy Ratuszu (ZOK)
Dzień Pielęgniarki w Gorzowie Wlkp.
12 maja 2016 r. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp., Fundacja "CZYSTA WODA" oraz CENTRUM PIELĘGNIARSTWA I OPIEKI "OPTIMA" S.C. ALDONA STAŃKO, BOŻENA KWIATEK planują zorganizowanie akcji promującej zdrowie skierowanej do mieszkańców Gorzowa Wlkp. Akcja przeprowadzona będzie w zabytkowym tramwaju od godz. 14 00 do godz. 17 00. W jej trakcie pielęgniarki będą dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego, edukować mieszkańców głównie na temat profilaktyki nowotworów, zdrowego stylu życia, odżywiania oraz świadczeń realizowanych przez pielęgniarki. Do dyspozycji mieszkańców będzie sprzęt do pomiaru ciśnienia, tkanki tłuszczowej oraz fantomy do samobadania piersi. W akcji weźmie udział LOW NFZ.
Akcja "Pielęgniarki szkolne przedszkolakom"
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp. informuje, że z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki 12 maja 2016 zostanie przeprowadzona akcja „Pielęgniarki szkolne przedszkolakom” polegająca na edukacji najmłodszych. Pielęgniarki odwiedzą 11 przedszkoli. Akcja ma na celu promocję zawodu pielęgniarki wśród dzieci.