Informacje prasowe
Liczba nieodwołanych wizyty, wciąż duża. III edycja kampanii - Odwołuję! Nie blokuję.
17 października 2024 r.
Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. Trwa III edycja kampanii „Odwołuję, nie blokuję”.
W pierwszym półroczu tego roku, w województwie lubuskim spośród 25 monitorowanych przez NFZ zakresów świadczeń, aż ponad 15 tys. wizyt nie zostało odwołanych. Najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli 4488 dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 3585 pacjentów nie przyszło i nie powiadomiło o tym poradni kardiologicznych, 2591 pacjentów nie zjawiło się na świadczenia w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej.
Ważne jest, żeby zrozumieć, że odwołując wizytę, z której nie możemy skorzystać, dajemy szanse drugiej osobie czekającej na swój termin.
– Pamiętajmy, że każda odwołana wizyta to szansa na skrócenie oczekiwania innego pacjenta a wizyta nieodwołana, to stracony termin. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych.
Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Właśnie trwa III edycja. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania. W ramach kampanii zwraca się również uwagę na przygotowanie placówek, które odgrywają kluczową rolę w procesie optymalizacji wizyt. Ważne jest, aby stworzyły pacjentom łatwe i szybkie sposoby na odwoływanie zaplanowanych terminów – np. poprzez telefon, wiadomość SMS czy intuicyjne systemy online.
Joanna Branicka
rzecznik prasowy LOW NFZ